Nasi mistrzowie

Nasi Mistrzowie

Nasi Mistrzowie
1. Grandmaster Chen Xiaowang
2. Grandmaster Chen Xiaoxing
3. Mistrz Chen Ziqiang
4. Mistrz Wang Haijun

Grandmaster Chen Xiaowang

Grandmaster Chen Xiowang urodził się w 1946 roku, w Chenjiagou. Jest w prostej linii potomkiem twórców rodowego taijiquan. Należy do XIX pokolenia mistrzów i w rodzinnym przekazie i pełni zaszczytną funkcję „Strażnika Pieczęci”. Cieszy się ogromnym szacunkiem w środowisku wushu w Chinach i na całym świecie. Jest żywą legendą. Władze Chin nadały mu tytuł „Skarbu kultury chińskiej”.
Po wyjeździe z Chin pod koniec lat osiemdziesiątych Chen Xiaowang na krótko zamieszkał w Sydney, w Australii. Obecnie, odpowiadając na liczne zaproszenia i niedosyt prawdziwej wiedzy na temat taijiquan, niemal przez okrągły rok podróżuje po świecie nauczając rodzinnego stylu, ponieważ uważa, że jeśli ludzie chcą ćwiczyć taijiquan, powinni robić to dobrze. Przekazuje swoja wiedzę bez ograniczeń, przekonując, że zasady taijiquan są proste, i że każdy może osiągnąć wysoki poziom, jeśli ćwiczy rzetelnie.
Do Polski mistrz Chen Xiaowang przyjechał po raz pierwszy w 1999 roku dzieki staraniom pierwszych uczniów: Jarka Jodzisa i Marka Balińskiego.
Dzięki jego wysiłkom zostało obalonych wiele związanych z taijiquan fałszywych mitów i wyobrażeń, które utrwaliły się w świecie przez lata braku kontaktu z prawdziwa wiedzą.

Grandmaster Chen Xioxing

Grandmaster Chen Xiaoxing, urodził się w 1952 r. Jest wnukiem Chen Fake, najmłodszym synem Chen Zhaoxu i bratem obecnego „Strażnika Pieczęci” -  Chen Xiaowanga. Obecnie pełni funkcję dyrektora Szkoły Taijiquan Chenjiagou w prowincji Henan. Znany jest jako Taiji Miao Shou ("osoba o wysokich kwalifikacjach"). W latach 1979-1985 zdobył wiele nagród na krajowych turniejach sztuk walki. Chociaż jest uznawany za wielkiego mistrza, jest bardzo skromny i przystępny, a nawet wybiera życie w szkole wśród studentów. Podtrzymuje tradycję bezpośredniego przekazu linii Chen i jest odpowiedzialny za szkolenie obecnego pokolenia mistrzów z Chenjiagou. Od 1985 do chwili obecnej jest zapraszany do wielu krajów na całym świecie. W 1996 roku otrzymał nagrodę specjalną od Stowarzyszenia Sztuk Walki Henan, a w 1998 r. tytuł Międzynarodowego Mistrza Taiji. Ponadto, w  kwietniu 2004 roku został zatrudniony przez China International Martial Arts Promotion Center jako  profesor sztuk walki.

Mistrz Chen Ziqiang

Chen Ziqiang, urodził się w 1977 roku, jest najstarszym synem Grandmastera Chen Xiaoxinga. W wieku trzech lat rozpoczął naukę taijiquan  pod okiem swojego ojca Chen Xiaoxinga i wuja Chen Xiaowanga. Mistrz Chen Ziqiang połączył swoje naturalne talenty z bezlitosnym treningiem fizycznym i studiami teoretycznymi. Na całym świecie znany jest  z  techniki "pchających rąk", swobodnego sparingu, umiejętności błyskawicznego poruszania się i generowania siły bez ostrzeżenia oraz perfekcyjnych wykonań form.
W 1998 roku w wieku 21 lat, został głównym trenerem w Chen Village Martial Academy (Chenjiagou Taijiquan Academy). Liczne sukcesy jego drużyn zyskały zainteresowanie entuzjastów sztuk walki w kraju i za granicą. Uznanie i sława, jakie zyskał, oraz osobiste cechy charakteru i metodyka nauczania rozsławiły na całym świecie wkład rodziny Chen w rozwój taijiquanuan.

Mistrz Wang Haijun

Mistrz Wang Haijun urodził się w 1972 roku. W 1981 roku, dzięki fascynacji sztukami walki swego ojca, Wang Haijun spotkał wielkiego mistrza Chen Zhenglei’a, który dwa lata później otoczył go szczególną opieką: przyjął go na siedmioletnią naukę we własnym domu w wiosce rodziny Chen – Chenjiagou. Został tym samym pierwszym uczniem spoza klanu, który otrzymał taką szansę u wielkiego mistrza.
Warto wspomnieć, że Grandmaster Chen Zhenglei był w tamtych czasach głównym instruktorem w Chenjiagou Taijiquan Academy, funkcję po nim przejął Grandmaster Chen Xiaoxing, a kilka lat temu mistrz Chen Zhiqiang. Fakt ten świadczy o osobach sprawujących to stanowisko – najlepsi z najlepszych. 
Codzienne, kilkugodzinne treningi prowadzone tradycyjną metodą  zaowocowały zaproszeniem zaledwie 16-letniego Wang Haijun’a przez Chen Zhenglei’a do wspólnego podróżowania i udziału w pokazach międzynarodowych.
W latach 1986-88 odnosił sukcesy w barwach uniwersytetu jako zawodnik i trener drużyny wushu. Od 1988 do 1998 roku brał udział w licznych zawodach zdobywając 29 złotych medali. W wieku 26 lat, osiągnąwszy trzykrotnie potrójne mistrzostwo Chin przeszedł na zawodniczą emeryturę, wybierając ścieżkę trenerską.
Obecnie mieszka w Wielkiej Brytanii, prowadzi regularne warsztaty i obozy szkoleniowe w Manchesterze, Londynie i Irlandii. Co roku uczy na seminariach w Chinach, USA, Francji.
Od 2014 roku na zaproszenie Radosława Panasiuka, oraz dzięki uprzejmości Marka Balińskiego dwa razy w roku mistrz prowadzi w Polsce weekendowe warsztaty.

 


Podziel się: